HomeBlogBlog5 Adımda SEO

5 Adımda SEO

SEO NEDİR?

SEO (Search Engine Optimization), arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Dijitalleşen dünyada, bilinirliğini arttırmak isteyen herkesin araştırdığı bir konudur. Arama motorlarının ana hedefleri arasında kullanıcılara en doğru ve en tatmin edici sonuçları göstermektir. Böylelikle, arama motorları, bu süreçte en doğru bilgiyi vermeyi hedeflerler. Bu doğrultuda, web sitesinin geliştirilmesi gerekir. Web sitesinin içerikleri, optimizasyonu oldukça önemlidir. Doğru optimizasyon ve kaliteli içeriklerle, arama motorlarında yukarıya taşınmanız mümkün kılınır.

SEO’nun Web Sitenize Etkileri

İnternet trafiğindeki aramaların %70’inden fazlası arama motorları üzerinden gerçekleşmektedir. Site trafiğinizi arttırmanın, en basit yolu arama sonuçlarında görünür olmaktır. Ve böylelikle, rakiplerinizden ön sıralarda çıkmanız için SEO önemi ortaya çıkmaktadır.

Kullanıcıların %75’i arama sonuçlarının ilk sayfasını geçmiyor. Bu araştırmaya göre, web sitenizin trafiğinin artması için, arama motorlarında ilk sayfada yer almanız gerekmektedir. Ve tüm bu bilgileri göz önünde bulundurduğumuzda, web siteniz için iyi bir SEO stratejisi oluşturmanızın bir gereklilik olduğunu söyleyebiliriz. Uzun vadede web sitesi trafiğini arttırmak için işte bazı Temel SEO ilkeleri!

Anahtar Kelime Optimizasyonu

Anahtar kelimeler, SEO’nun ana öğesi olarak kabul edilir. Web sitenizdeki her sayfa, arama motorlarındaki algoritmalar üzerinde daha fazla etki yapabilir. Ve işte bunu sağlayabilmek için iyi bir anahtar kelime stratejisi izlenmelidir. Ayrıca, her sayfa için belirli anahtar kelimelere ihtiyacınız vardır. Konularınıza göre anahtar kelime bulmanız için anahtar kelime planlayıcı araçlar kullanabilirsiniz. Örnek olarak en yaygın kullanılan Google Anahtar Kelime Planlayıcısıdır.

Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri ise, anahtar kelimelerden sonra en önemli ikinci başlıktır. Çünkü, arama motoru algoritmaları konuyu tespit etmek ve başlıklarınızı diğer yazılar arasında konumlandırmak için başlıklarınızı analiz eder. Bundan dolayı, mutlaka sayfalarınızda, H1 etiketi ve alt başlık etiketlerine yer verin!

Meta Açıklaması

Bir kullanıcı arama motorlarında arama yaparken, bir sayfayı açmadan ilk olarak başlıklara ve meta açıklamasına dikkat eder. Eğer aradığı içerik, meta açıklamasında ve başlık da geçiyor ise, sayfayı açmasına böylelikle trafiğinizin artmasına katkı sağlayacaktır.

Giden ve Dahili Bağlantılar ( External, Internal Link)

SEO optimizasyonunda, giden ve dahili bağlantılar içeriğinizi güçlendirmek için oldukça önemlidir.Giden bağlantılar ile içeriğinizi güçlendirerek, dış bir sayfaya link verebilirsiniz. Aynı zamanda dahili bağlantılar kullanarak, kullanıcıların web sitenizde diğer sayfaları da keşfederek trafiğinizin artmasını sağlayabilirsiniz.

Görsel Optimizasyonu

Görsel optimizasyonu, sitenize eklediğiniz içeriklerle ilgili, görseli eklemektir. Yani, içerik ile bağlantılı görsel eklemeniz, sayfanızı arama motorlarında görsel kısmında da gösterilmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte, görsellerin de optimizasyonunu yapmanız gerekecektir. Görsel optimazyonunda, görsel açıklaması, görsel alt text, aramalarda gözükmeniz için çok önemlidir.

© Jojo Medya 2021 Tüm Hakları Saklıdır.