HomeBlogBlogDOMAİN YAŞININ VE HOSTİNG SÜRESİNİN SEO’YA ETKİSİ NEDİR?

DOMAİN YAŞININ VE HOSTİNG SÜRESİNİN SEO’YA ETKİSİ NEDİR?

Domain yaşı ve Hosting sürelerinin SEO çalışmalarında olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Sitenin domain yaşının 5 yıl ve üzerinde olması SEO çalışmalarını doğrudan etkiler. Web siteninizin sıralamalarda en üstte yer alması için, SEO çalışmasına ihtiyacınız olduğunu unutmayınız!

DOMAİN YAŞI NEDİR?

Domain yaşı, bir alan adını satın aldıktan ve kullandıktan sonraki süreyi içerir. Araştırmalara göre bir sitenin 5 yaşından büyük olması, SEO optimizasyonunu etkilemektedir. Fakat algoritmasını sürekli olarak güncelleyen bir arama motoru için, tek başına domain yaşı yeterli olmayabilir. Bu anlamda, domain yaşı ve hosting süresinin yaşının önemli olduğunu anlayabileceğimiz en önemli platform Google’dır. Bu durumu daha somut olarak ele almak istersek şu şekilde betimleyebiliriz. Yeni tanıştığımız birine oranla uzun yıllar tanıdığımız birine daha fazla güveniriz. Yani, Google da bu süreçte, domain yaşını önemli bir parametre olarak görmektedir. Bu sayede domain yaşı ve hosting süresi ile arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Tabiki de burada önemli olan sadece domain yaşı değildir. Ek olarak, domain adı, domain uzantısı, site içeriklerinin kalitesi gibi etkenlerde oldukça önemlidir. Aynı zamanda, doğru stratejilerle yapılacak optimizasyonlar, kaliteli içerikler, iyi bir domain adı seçimiylede fark yaratabilirsiniz. Emin adımlar, sabır ve doğru strateji ile siz de markanızı daha ileriye taşıyabilirsiniz.

ALAN ADININ KALİTESİ

Alan adının kalitesi demek, sektörünüze ve işinize uygun oluşundan bahsedilmektedir. Domain adı, sektörünüzle ilgili anahtar kelime içermesi, kalıcılığını arttırır. Aynı zamanda, arama motorlarında, bulunabilirliğinizi kolaylaştırır. Yani domain yaşı ve hosting süresinizin iyi olması da tek başına yeterli değildir. Sektörünüzle ilgili anahtar kelime içermesi oldukça önem teşkil etmektedir. İlgili anahtar kelime içermesi ve yeterli uzunluğa sahip olması da gerekmektedir. Makul karakter sayısına sahip olması da için için bir avantajdır. Diğer bir konu ise alan adının uzantısıdır. Ülkemizde, -com,-com.tr,-net,-org gibi uzantılar kullanılmaktadır. Uzantınızın bilinirliği, müşterilerin güvenlik açısından endişelerini giderecektir. Bundan ötürü bilinir bir uzantı seçtiğinizden emin olun!

HOSTİNG’İN SEO’ YA ETKİSİ

Hosting seçimi genellikle web siteleri için göz ardı edilen konulardan biri olsa da site trafiği ve dönüşümdeki oranları direkt etkilediği için sanıldığından da önemli bir konudur. Web sitelerin verilerinin ve e-postaların barındırıldığı hostingler 10 yıla kadar kiralanabilir. 3 yıldan az kiralanan hostingler Google’ın gözünde geçici geçici olarak algılanıp bununla birlikte SEO çalışmalarını olumsuz etkilediği düşünülmektedir. Bununla birlikte önem arz eden bir diğer konu ise hostinginizin bitiş süresini takip edip en az 15 öncesine kadar yenilenmesi gerekmektedir. Hostinginizi yenilemediğiniz taktirde siteye erişim kesilip zamanla site içindeki içerikleriniz de silinebilir.

© Jojo Medya 2021 Tüm Hakları Saklıdır.