HomeBlogUncategorizedInfluencer Marketing

Influencer Marketing

Gün geçtikçe sosyal medyanın kullanımının artması ve geniş kitlelere ulaşması pazarlama tekniklerinde değişimlere sebep oldu. Neredeyse her kitleden kullanıcısı olan sosyal medya platformları çok büyük bir güç haline geldi. Bu noktada sosyal medya üzerinde etkileşim gücü yüksek olan insanlar bu platformların tanıtım aracı olmasına ön ayak oluşturabiliyor. Influencer olarak nitelendirilen bu kişiler sosyal medyada belirli bir güce ve popülariteye sahiptir. Türkçesi ‘’etkileyen’’ olan influencer günümüzde sosyal medyanın etkileşimi yüksek insanları için kullanılıyor. Influencer, sosyal medya üzerinde geniş takipçi kitlesi ve popülerliği olan sosyal medya fenomenleri için kullanılıyor. Sosyal medyanın günümüzdeki önemi düşünüldüğünde fenomenlerin bu sosyal gücü marka tanıtımı için önemli bir pazardır. Bu noktada markalar fenomenlerin sahip oldukları bu sosyal gücü çok fazla vakit geçmeden fark etti. Böylece influencer marketing kavramı hayatımıza giriş yaptı.

Influencer Marketing Nedir ?

Influencer marketing, sosyal medya etkileşimi yüksek olan internet fenomenleri aracılığıyla yapılan pazarlama yöntemidir. Sosyal medya fenomenleri ürünü sosyal mecralar üzerinden takipçileriyle paylaşırlar. Bununla birlikte markaların ürünlerinin tanıtımı geniş kitlelere ulaşmış olur. Influencerlar sosyal medya üzerinde güven unsuru olarak görülmektedir. Bu nedenle influencerın yapacağı tanıtımlar marka güvenirliği açısından da önemli bir unsur oluşturmaktadır. Ayrıca marka ve ürünler üzerinde olumlu bir ön izleme oluşturmaktadır. Markalar için doğal bir bilinirlik oluştururken uzun vadeli bir prestij sağlamaktadır. Buna ek olarak influencerların takipçi kitleleri ile daha fazla potansiyel müşteriye direkt ulaşma imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca genel bir reklam anlayışı yerine direkt hedef kitle üzerinden seçici bir kampanya yapmak kolaylaşmaktadır. Bu sayede potansiyel müşterilerin kararlarına da doğrudan etki etme fırsatı oluşmaktadır. Influencer marketing ile markaların ürünlerine aldıkları geri dönüşler hızlanmaktadır. Buna ek olarak influencerların yapacağı ürün kullanımı tanıtımı, bu aşamaların hikayeleştirilmesi markanıza müşteri bağlılığı sağlamaktadır. Bu sayede önemli bir müşteri kitlesi ve pazar ağı oluşturulabilmektedir.

Sosyal medya platformlarının her geçen gün artan kullanıcı kitlesi çok büyük bir aktif pazar oluşturmaktadır. Sosyal medya markalara her kitle ve gruptan potansiyel müşterilerle etkileşim imkanı sunmaktadır. Bu nedenle markaların sosyal medya platformlarını etkin kullanımı bir bakıma zorunlu hale gelmektedir. İşte bu noktada influencer marketing ile sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanma imkanı oluşturulabiliyor. Influencerlar ile takipçi kitleleri üzerinden sosyal medyada marka bilinirliği ve güven unsurları inşa edilebilmektedir. Bunlara ek olarak artık sosyal medyayı daha etkin ve direkt yollarla kolay bir şekilde yönetmek mümkündür. Artık influencer marketing günümüzün göz ardı edilmemesi gereken önemli bir pazarlama aracı olmuştur.

Yazımızı faydalı bulduysanız, diğer bir blog yazımız olan ”Sosyal Medya Ajansı’‘ adlı diğer yazımızı da inceleyebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Jojo Medya 2021 Tüm Hakları Saklıdır.